logo prof

Законодавство. Трудовий кодекс: на черзі друге читання

Проект нового Трудового кодексу України (реєстр. № 1658) вийшов на фінішну пряму – він готовий до другого читання у парламенті. Це понад два роки копіткої і професійної роботи народних депутатів, експертів, науковців, представників профспілок, уряду, роботодавців.

Вивчивши проект, профспілкові об’єднання рішенням СПО поставили перед собою основні завдання: зупинити загрозу лібералізації трудового законодавства за зразком Грузії, Литви, Казахстану в догоду нібито «свободі розвитку бізнесу та залученню інвестицій», зберегти кращі норми нинішнього Кодексу законів про працю, які захищають працівника від сваволі роботодавця, і зміцнити позиції профспілкових організацій та колективних договорів під час прийняття рішень роботодавцем щодо зміни умов праці, звільнення, оплати праці працівників, забезпечення охорони праці, соціального розвитку трудових колективів.

Профспілковими експертами було сформульовано 112 принципових поправок, якими значно підсилюються правові позиції працівника, можливості самозахисту та підтримки з боку профспілки. Через народних депутатів України вони були внесені до Верховної Ради і офіційно включені до порівняльних таблиць. За результатами голосування близько 75 профспілкових поправок знайшли своє повне або часткове втілення у остаточному проекті, внесеному профільним комітетом у квітні ц.р. на друге читання.

Що ж змінилось у законопроекті? За словами співголови парламентської робочої групи з доопрацювання проекту до другого читання, заступника голови Укрнафтогазпрофспілки Сергій Українця, головне – правове положення працівника стало більш стійким і захищеним. Так, у новому кодексі ненормований робочий день допускається лише один раз на місяць, оплачується така робота у підвищеному розмірі. Повторне залучення до роботи понад норму оформлюється як надурочні роботи і кожна година оплачується уже в подвійному розмірі, а понад 120 годин на рік – у потрійному.

Іншими профспілковими поправками працівник отримує ефективні інструменти самозахисту у разі, якщо роботодавець порушує його трудові права. Працівник має законне право відмовитись від продовження роботи, якщо на робочому місці виникли умови, небезпечні для його життя чи здоров’я, або якщо йому протягом 7 днів не виплачено нараховану заробітну плату. В обох випадках за ним зберігається робоче місце і середня заробітна плата за кожний день вимушеного простою.

Захищено нормальну тривалість робочого часу – 40 годин на тиждень та відповідно 8-годинний робочий день. Натомість додатково встановлено граничну тривалість робочої зміни у 12 годин в межах 40-годинного тижня, що захищатиме працівника від перевтоми, помилок і аварій. Вагомо розширено прийняття роботодавцем розпорядчих рішень через соціальний діалог (погодження, консультації, врахування позиції профкому), набуває значно більшої ваги колективний договір, для якого додатково встановлюється понад 35 випадків регулювання трудових відносин.

Не виправдалися сподівання тих, хто очікував запровадження локаутів, скасування погодження з профспілковим комітетом звільнення працівника за ініціативою роботодавця, зниження рівня захисту профспілкових активістів, скасування трудових книжок, згортання соціального діалогу. Отже, своїм приєднанням до роботи професійні спілки значно покращили первинну редакцію кодексу. Наразі нині головне завдання – разом з народними депутатами не допустити під час другого читання звуження того обсягу прав працівників і повноважень профспілок, що напрацьований у новій редакції.

Звичайно, ніхто не може сказати, що кодекс досконалий. Він є продуктом суспільного діалогу, подекуди – компромісів. Його ще потрібно випробувати на практиці, протягом року-півтора виявиться чимало проблемних питань, які потрібно буде коригувати внесенням чергових законодавчих змін. А це також робота для профспілок.

За матеріалами прес-центру ФПУ

Добавить комментарий

Защитный код Обновить

Вы здесь: Главная Газета «Вместе профинфо» Полезно знать Законодавство. Трудовий кодекс: на черзі друге читання